Jak obliczyć ile ścieków generuje gospodarstwo?

Jak obliczyć ile ścieków generuje gospodarstwo?

Przed wyborem odpowiedniego szamba betonowego zastanawiasz się pewnie jakiej wielkości wybrać zbiornik? Można przyjąć szacunkową wartość między 1,8 a 2 metry sześcienne na osobę. Jeśli Twoje gospodarstwo domowe liczy cztery osoby, wynik ten należy przemnożyć przez cztery. Wszystko też zależy od pory roku i częstotliwości zamieszkania na działce czy w domu. Może zdarzyć się tak, że przez część roku nie będziesz przebywał wraz z rodziną na swojej nieruchomości, a czasem może być tak, że zaprosisz więcej osób na przykład na swoją działkę i okaże się, że zbiornik betonowy jest za mały i częściej trzeba wzywać firmę, która odbierze nieczystości.

Jak sprawdzić dokładną wartość odprowadzanych ścieków w gospodarstwie domowym?

Pierwsza opisana przez nas metoda jest poprawna. Niestety nie jest precyzyjna. Szambo powinno się opróżniać minimum co miesiąc, dlatego jest prosty sposób, który pozwoli Ci określić, ile w ciągu miesiąca nieczystości jest produkowanych w Twoim gospodarstwie domowym. Jest to metoda, którą stosują spółdzielnie mieszkaniowe w blokach dla ich mieszkańców. Przyjmuje się, że wartość zużytej wody odpowiada wartości wyprodukowanych ścieków, dlatego, jeśli zastanawiasz się, jak duży ma być Twój zbiornik betonowy na szambo, powinieneś sprawdzić odczyt swojego wodomierza. Uzyskana dzięki tej informacji będziesz mógł dokładnie dobrać jego wielkość.

Czy warto kupić szambo, większe niż potrzebuje?

W określonych warunkach jest to wskazane. Czasem wystarczy zakup zbiornika betonowego, nieco większego niż to wynika z Twoich obliczeń. Pozwoli Ci to bezproblemowo zaplanować terminy odbiorów nieczystości przez firmy asenizacyjne