You are currently viewing Piwniczka ogrodowa – alternatywa dla spiżarni i lodówki

Piwniczka ogrodowa – alternatywa dla spiżarni i lodówki

Betonowa piwniczka ogrodowa to znana powszechnie ziemianka. Od setek lat służyła do przechowywania pożywienia i plonów. Z czasem wynalezienie lodówki sprawiło, że piwniczki ogrodowe nieco zmieniły swoje przeznaczenie i rzadziej przechowywano tam jedzenie. Obecnie znów przeżywają swój renesans i chętnie są stawiane w ogrodach, a w środku przechowywane są najczęściej wina. Chociaż jej przeznaczenie może być znacznie szersze, bo dalej z powodzeniem można tam przechowywać warzywa i owoce oraz domowe przetwory. Odpowiednie wkomponowanie jej w ogrodzie może nadać mu ciekawego charakteru. Jeśli w Twojej domowej piwnicy lub spiżarni brakuje miejsca, to betonowa piwniczka ogrodowa idealnie sprawdzi się w Twoim ogrodzie.

Gdzie najlepiej zainstalować betonową piwniczkę ogrodową?

Piwniczka ogrodowa  to budynek, który nawet w najbardziej upalne dni pozwala utrzymać niską temperaturę od 4 do 8 stopni Celsjusza. To pozwala przechowywać wszystkie artykuły wrażliwe na temperaturze bez utraty ich właściwości. Żeby piwniczka spełniła swoje zadania, należy umiejscowić ją w takim miejscu w ogrodzie gdzie:

  • w pobliżu nie ma drzew, które swoimi korzeniami mogłyby uszkodzić ściany piwniczki,
  •  miejsce jest zacienione, suche i bez zbierającej się wody pochodzącej z opadów.

Wejście do piwniczki ogrodowej powinno być od strony północnej. Dzięki temu frontowa ściana nie będzie się nagrzewała w ciągu dni i pozwoli to utrzymać niską temperaturę. Od strony wschodniej powinna znaleźć się wentylacja, o której również należy pamiętać. Usytuowanie piwniczki betonowej w ziemi pozwala na zamaskowanie jej na przykład pod altaną, którą planujesz wybudować. Dzięki temu dostęp do niej zawsze będzie łatwy. Przygotowanie wykopu pod piwniczkę ogrodową nie jest rzeczą skomplikowaną, należy przygotować otwór na minimum dwa metry głębokości i szerszy niż wybrana piwniczka. Żeby schłodzić piwniczkę, dobrze jest zostawić ją otwartą w zimną noc. Pomieszczenie szybko się wychłodzi i będzie gotowe do przechowywania w nim Twoich win lub plonów z Twojego ogródka.

Jakie zalety ma posiadanie własnej piwniczki ogrodowej?

Poza wspomnianą wcześniej niską temperaturą warto pamiętać, że warzywa korzeniowe można przechowywać nawet do 12 miesięcy. Dużym atutem piwniczki ogrodowej jest możliwość zimowania cebulek kwiatowych, co pozwala uchronić je przed skutkami mrozu. Twoja kolekcja wina będzie